MIÉRT ALAKUL KI A TERHESSÉG GYOMORÉGÉS ALATT?

A gyomorégés igen gyakori panasz a terhesség során, különösen a harmadik trimeszterben. 3-ből 2 kismamát érint.1 Ennek oka, hogy a terhesség alatt a szervezet olyan hormonokat termel, amelyek lelassíthatják az emésztést, és ellazíthatják a nyelőcső és a gyomor közötti záróizmot.

Ebből kifolyólag a gyomorsav nagyobb valószínűséggel szivárog a nyelőcsőbe, ami égő fájdalmat okoz a mellkas és a torok táján. A baba (és a méh) növekedésével a gyomorra nehezedő egyre nagyobb nyomás is nyelőcsőbe préselheti a savat.

Ne aggódj, ez nem árt a babának, de neked rendkívül kellemetlen lehet. Panaszaid enyhítheted a Rennie-vel, ami a terhesség alatt is szedhető az alkalmazási előírások betartása mellett*.

Terhesség

1. Weyermann M et al. Helicobacter pylori infection and the occurrence and severity of gastrointestinal symptoms during pregnancy Am J Obstet Gynecol 2003; 189: 526-31
* A gyógyszerek hatással lehetnek a magzat fejlődésére. Minden esetben beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, ha terhessége alatt gyógyszert kíván szedni.

MIK A TERHESSÉG ALATTI GYOMORÉGÉS TÜNETEI?

A terhesség alatti gyomorégés néhány tünete:

  • bordák mögötti fájdalom
  • összezsugorodott gyomor
  • égő érzés a mellkas táján és a torokban étkezések után
  • meleg, savanyú vagy sós váladék a torok hátsó részén
  • nyelési nehézségek
Terhesség alatti gyomorégés tünetek

HOGYAN KEZELHETED A TERHESSÉG ALATTI GYOMORÉGÉST

Mit szedhetek a terhesség alatti gyomorégés ellen?

Valamennyi Rennie termék használható a terhesség alatt (az alkalmazási előírásoknak megfelelő szedés mellett, illetve a nagy adagok hosszan tartó szedésének elkerülésével). A Rennie savközömbösítő hatású, kalcium-karbonát és magnézium-karbonát tartalmú formulája a feleslegesen termelődött gyomorsavat vízzé és más természetes, a szervezetből kiürülő anyagokká átalakítva gyorsan semlegesíti. Helyben, a gyomorban hat, nem szívódik fel a vérkeringésbe.

Minden esetben beszélj kezelőorvosoddal vagy gyógyszerészeddel, ha terhességed alatt gyógyszert kívánsz szedni. Mindig olvasd el a betegtájékoztatót. Ha panaszaid súlyosak vagy 7 napon túl is fennállnak, konzultálj kezelőorvosoddal vagy gyógyszerészeddel.

 

Terhesség

HOGYAN KERÜLHETED EL A TERHESSÉG ALATTI GYOMORÉGÉST?

Az étkezések megfelelő időzítésével és ételeid gondos megválasztásával minimálisra csökkenthető a terhesség alatti gyomorégés előfordulása:

  • Az ételek túl gyors elfogyasztása növeli a gyomorégés valószínűségét. Próbálj meg lazítani és élvezni az étkezést.
  • Próbálj meg naponta három-négy, több órás szünetekkel elfogyasztott fogás helyett öt vagy hat kisebb adagnyi ételt fogyasztani, hogy megakadályozd a gyomor túltelítődését és rekeszizomba türemkedését. Ha nem preferálod a kisebb adagokban történő étkezést, akkor próbáld meg a főétkezést ebédidőre tenni, a vacsorát pedig a lehető legkorábban elfogyasztani. Ezáltal bőséges idő áll majd rendelkezésre az étel gyomorból való távozására, és minimálisra csökken a lefekvéskor jelentkező savas reflux kockázata.
Preganant woman eating a salad
  • Próbálj meg étkezés után egyenesen ülni, mert a fekvő pozíció kedvez a táplálék és a gyomorsav visszaáramlásának. Alvás közben a fej két-három párnával való alátámasztása is hasznos lehet a terhesség előrehaladtával.
  • Nem mindig könnyű megoldani, de a nyugalom és a stressz elkerülése elősegíti az emésztőrendszer problémamentes működését.
  • Ne igyál sokat étkezés közben, mert a sok folyadék felhígítja az emésztőnedveket, így azok veszítenek hatékonyságukból. Szervezeted inkább az étkezések között hidratáld vízfogyasztással.
  • A tünetek sajnos még akkor is jelentkezhetnek, ha megfogadod a terhesség alatti gyomorégés megelőzésére vonatkozó tanácsokat, ám ezek a szülés után a legtöbb nőnél megszűnnek.

*Az IQVIA Pharmatrend adatbázis nem teljes körű piaci információ, hanem statisztikai adat, panelen mérve.

IQVIA „Gyomorégés és túlevés” (Heartburn and overindulgence) kategória, értékben meghatározott eladás (Sell-out value), 2024 MAT decemberi országos adatok.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a
betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg
kezelőorvosát, gyógyszerészét!