MI A REFLUX?
A reflux (vagy savas visszaáramlás, ami lehet felböfögés is) a gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlása, ami gyomorégést okozhat. A két kifejezést gyakran összekeverik, ám a savas visszaáramlás a gyomortartalom nyelőcsőbe (olykor a torokba, sőt akár a szájüregbe) való visszaszivárgásának (esetenként felböfögésének) folyamatát jelenti, a gyomorégés a fentiek következtében kialakuló kellemetlen érzés.
Ha gyakran szenvedsz attól, hogy "feljön a savad", akkor elképzelhető, hogy refluxbetegséged van. A refluxbetegség, más néven gastroesophagealis reflux (gastroesophageal reflux disease, GERD). Többnyire nem súlyos betegség és Európában tízből legalább egy embert érint. Mindazonáltal a gyakori epizódok károsíthatják a nyelőcső nyálkahártyáját, ezért ilyen esetben mindenképpen beszélj háziorvosoddal vagy gyógyszerészeddel.

MIK A REFLUX TÜNETEI?
A reflux lehet fájdalommentes, de jelentkezhet az alábbi tünetekkel is:
- Égő érzés a mellkasban (a szegycsont mögött) vagy a torokban, jellemzően étkezések után (gyomorégés)
- Meleg, savanyú vagy sós váladék a torok hátsó részén (savas felböfögés)
- Nyelési nehézségek
- Nyomásérzés a szegycsont mögött
- Puffadás, böfögés, csuklás
- Rossz lehelet
- Krónikus köhögés, torokkaparás

MI OKOZZA A REFLUXOT?
Ott, ahol a nyelőcső a gyomorba nyílik (gyomorszáj) egy izomgyűrű található. Ez normális esetben a táplálék gyomorba érkezésekor kinyílik, majd záródik. Ha nem zár megfelelően, vagy túl gyakran kinyílik, akkor a savas gyomortartalom kijut a gyomorból.
A refluxos panaszokat rendszerint bizonyos ételek fogyasztása idézi elő. Az olajban sült vagy zsíros ételek, a magas zsírtartalmú húsok és a teljes tejből készült tejtermékek a záróizom ellazulását okozhatják. A koffeintartalmú italok, a kávé, az alkohol és a fűszeres ételek mind túlzott savtermelésre ösztönözhetik a gyomrot. A nagy adagok fogyasztása, a lefekvést közvetlenül megelőző étkezés vagy az esti nassolás gyakran vezet refluxos tünetek kialakulásához.
A túlsúly hajlamossá tehet a gyomorégésre, mivel a fokozott hasüregi nyomás miatt étkezések után a záróizom kinyílhat.

Vannak, akiknél stresszhelyzetben súlyosbodnak a reflux tünetei.
A sav-visszaáramlást előidézheti a záróizom gyengeség és a gyomor túlzott savtermelése A rekeszsérv (hiatus hernia) is kockázati tényező: a rekeszizmon keletkezett résen keresztül a gyomor egyes részei a mellkasba türemkedhetnek, ami növeli a refluxos tünetek kialakulásának kockázatát.
Egyes fájdalomcsillapítók, izomlazítók, valamint néhány vérnyomáscsökkentő gyógyszer szintén okozhat refluxos tüneteket.
*Az IQVIA Pharmatrend adatbázis nem teljes körű piaci információ, hanem statisztikai adat, panelen mérve.
IQVIA „Gyomorégés és túlevés” (Heartburn and overindulgence) kategória, értékben meghatározott eladás (Sell-out value), 2024 MAT decemberi országos adatok.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a
betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg
kezelőorvosát, gyógyszerészét!