Életünk során sokan tapasztalunk valamilyen mértékű gyomorégést, és a problémára adott leggyakoribb válasz az, hogy a gyomorsavat okoljuk a kellemetlen égő érzés kialakulása miatt.

A felesleges gyomorsav miatti gyomorégés sosem kellemes érzés, de van rá mód, hogy tegyünk ellene. Sajnos sok tévhit kering a gyomorégés kezelésével kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy ezek nemcsak nem segítenek, de némelyik még ronthatja is a helyzetet.

Ha kíváncsi vagy a gyomorsavval és a gyomorégéssel kapcsolatos legelterjedtebb tévhitekre, olvasd el az alábbi listát, hátha tanulsz egy-két új trükköt, ahogy leleplezünk néhány, a gyomorsavval kapcsolatos mítoszt.

1. TÉVHIT: A TEJ SEGÍT A TÜNETEK KEZELÉSÉBEN

Gyakori tanács a tejivás a gyomorégés csökkentésére, mivel az az elképzelés, hogy a tej átmenetileg véd a gyomorsav ellen.

Bár az igaz, hogy a tej enyhítheti a kezdeti égő érzést, a tejfogyasztás valójában fokozhatja savtermelést. Miután elfogyasztottuk a tejet, és a szervezet felismeri a zsírt és egyéb tápanyagokat, a gyomor még több savat termel ezek lebontása érdekében, így a kellemetlen érzés végül rosszabb lehet, mint eredetileg volt. 

Tévhit: a tej segít a tünetek kezelésében

2. TÉVHIT: ÉLETHOSSZIG GYÓGYSZERT KELL SZEDNI

A gyomorsavval kapcsolatos problémákkal, például savas refluxszal küzdők számára sok hatásos gyógyszer áll rendelkezésre. Sokan viszont amiatt aggódnak, hogy ha egyszer megtalálták a megfelelő gyógyszert, soha nem hagyhatják majd abba a szedését.

Végül is logikus, hogy ha valami működik, akkor azt folytatni kell.

Fontos azonban megjegyezni, hogy semelyik vény nélküli gyomorégés elleni gyógyszert nem szabad folyamatosan szedni. Ha azt veszed észre, hogy rendszeresen van szükséged gyomorégés elleni gyógyszerekre, keresd fel háziorvosod.

3. TÉVHIT: A STRESSZ NÖVELI A GYOMORSAV MENNYISÉGÉT

Gyakori elképzelés, hogy amikor stresszelünk, megemelkedik a gyomorsavszintünk, és ez gyomorégéshez és savas refluxhoz vezet. Végtelen sokszor hallottuk már ezt mindannyian, annyira, hogy soha nem is kételkedtünk benne.

Akkor tehát a stressz mégsem okoz gyomorégést? Nem egészen. Az Amerikai Gasztroenterológusok Lapjában 1993-ban megjelent kutatás, és egy másik, 2008-as vizsgálat szerint bár a stressz nem feltétlenül változtatja meg a gyomorsavszintet, a túlterheltség érzése hozzájárulhat ahhoz, hogy jobban tudatosuljanak bennünk a tüneteink.

Lényegében bár a stressz negatívan hat a gyomorsavra, ezt valójában a gyomorsavval szembeni fokozott érzékenységünk, és nem valamilyen biológiai változás magyarázza. 

Rennie Peppermint

*Az IQVIA Pharmatrend adatbázis nem teljes körű piaci információ, hanem statisztikai adat, panelen mérve.

IQVIA „Gyomorégés és túlevés” (Heartburn and overindulgence) kategória, értékben meghatározott eladás (Sell-out value), 2024 MAT decemberi országos adatok.

Mindig olvassa el a betegtájékoztatót. Ha panaszai súlyosak vagy 7 napon túl is fennállnak, konzultáljon orvossal vagy gyógyszerésszel. A gyógyszerek hatással lehetnek a magzat fejlődésére. Ha terhesség alatt gyógyszert szedne, minden esetben beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

A Rennie rágótabletta termékcsalád tagjai vény nélkül kapható gyógyszerek. 2 tabletta egyidejű bevétele esetén 40 másodperc alatt hatni kezd.

A Rennie Menthol 750mg gyógyszeres rágógumi vény nélkül kapható gyógyszer.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a
betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg
kezelőorvosát, gyógyszerészét!