Mi a
GYOMORÉGÉS?
A gyomorégés a mellkasban (a szegycsont mögött) kialakuló, majd onnan akár a torokig felfelé terjedő maró, égő érzés, amit a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszaáramlása okoz.
Általában hullámokban tapasztalható, a gyomorszájon (gyomor és nyelőcső közötti záróizom) át a nyelőcsőbe fel/visszaáramló gyomorsav következményeként. Az égő érzés vagy fájdalom oka legtöbbször az, hogy a gyomorsav irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját.
A gyomorégés rendszerint étkezések után, lefekvéskor vagy éjjel jelentkezik, és több órán át fennállhat. Sokaknak okoz álmatlan éjszakákat, mivel a fekvő testhelyzet elősegíti a folyamatot, így fokozza a fájdalmat.
A gyomorégés a gastroesophagealis reflux betegség (GERD) egyik leggyakoribb tünete. A GERD nem súlyos betegség, Európában tízből legalább egy embernél előfordul. A visszatérő tünetek azonban károsíthatják a nyelőcső nyálkahártyáját, ezért ha kicsit is aggódik, beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Terhesség alatt a gyomorégés gyakoribb lehet, mivel ilyenkor a test hormonálisan és fizikailag megváltozik. Ha szeretne többet megtudni a Rennie terhesség alatti alkalmazásáról, akkor látogasson el a terhesség alatti gyomorégéssel foglalkozó oldalunkra.
Melyek a
GYOMORÉGÉS TÜNETEI?
A gyomorégés sokféleképpen jellemezhető:
- Égő érzés a mellkasban vagy a torokban étkezések után
- Meleg, savanyú vagy sós váladék a torok hátsó részén
- Nyelési nehézségek
- Nyomásérzés a szegycsont mögött
”Úgy érzem, mintha lángolnának a belső szerveim.”
Mi okozza a
GYOMORÉGÉST?
A gyomorégés igen gyakori panasz. Oka legtöbbször a savas visszaáramlás (reflux), vagyis az az állapot, amikor a gyomor-nyelőcső határon elhelyezkedő gyűrű alakú záróizom (gyomorszáj vagy latinul cardia) nem zár elég szorosan, vagy túl gyakran ellazul, így lehetővé válik a gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe.
Egyes élelmiszerek különböző okokból kifolyólag növelhetik a gyomorégés valószínűségét. Az olajban sült vagy zsíros ételek, a magas zsírtartalmú húsok és a teljes tejből készült tejtermékek a záróizom ellazulását okozhatják. A koffeintartalmú italok, a kávé, az alkohol és a fűszeres ételek mind túlzott savtermelésre ösztönözhetik a gyomrot, és növelhetik a gyomorégés valószínűségét.
Vannak, akik stresszhelyzetben tapasztalnak gyomorégést.
A túlsúly hajlamossá tehet a gyomorégésre, mivel a gyomrot terhelő fokozott nyomás miatt étkezések után a záróizom megnyílhat. Ezt akár szűk ruhák viselése is előidézheti.
Gyomorégés kínozza? Olvassa el kezelési tippjeinket, amelyek segítségével enyhítheti tüneteit!
Mindig olvassa el a betegtájékoztatót. Ha panaszai súlyosak vagy 7 napon túl is fennállnak, konzultáljon orvossal vagy gyógyszerésszel. A gyógyszerek hatással lehetnek a magzat fejlődésére. Ha terhesség alatt gyógyszert szedne, minden esetben beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A Rennie rágótabletta termékcsalád tagjai vény nélkül kapható gyógyszerek. 2 tabletta egyidejű bevétele esetén 40 másodperc alatt hatni kezd.
A Rennie Menthol 750mg gyógyszeres rágógumi vény nélkül kapható gyógyszer.