Ha valaha tapasztaltál már gyomorégést vagy emésztési zavart, akkor ismerős lehet a kellemetlen égő érzés és a gyomorfájdalom, amely ezeket a nem kívánt állapotokat kíséri.
Ha viszont az a szerencsétlen helyzet, hogy rendszeresen szenvedsz ezektől, akkor valószínűleg megoldást keresel a tünetek enyhítésére. Ebben a cikkben a Rennie azt járja körül, hogy hogyan lehet enyhíteni a gyomorégést és az emésztési zavart nappal és éjjel.

MI A GYOMORÉGÉS ÉS AZ EMÉSZTÉSI ZAVAR?

Ha valaha ébredtél már gyomorégéssel vagy emésztési zavarral, akkor tudod, mennyire kellemetlen így indítani a napot. A gyomorégés az az égő érzés, amelyet a savas reflux miatt a torokban vagy a mellkasban érződik. Savas reflux olyankor fordul elő, amikor a gyomor és a nyelőcső közötti szelep nem zár rendesen, és a felesleges sav fel tud jutni a torokba, gyomorégés érzetét okozva. A fekvés gyakran ront ezen, mert ebben a testhelyzetben megnyílik a szelep, és a sav a nyelőcsőbe jut. Ez álmatlan éjszakákhoz, másnap pedig ingerlékenységhez és fáradtságérzéshez vezethet.
Az emésztési zavar több tünetet jelent, amelyek fájdalommal vagy kellemetlen érzéssel járnak a gyomor területén, főleg evést követően. Bár a gyomor bélése általában ellenáll a gyomorsavnak, egyeseknél fokozott érzékenység alakulhat ki. Bizonyos esetekben az emésztési zavar a gyomor feszülésének a következménye, ami gyakran étkezés után jelentkezik. Az emésztési zavar leggyakoribb tünetei: 

  • Puffadás
  • Fokozott gázképződés
  • Égő érzés a hasban
  • Gyomorfájdalom, amely a szegycsont mögötti részbe is felérhet
  • Összeszorult gyomor vagy gyomorgörcsök
  • Hányinger vagy hányás
  • Korgó, bugyborékoló gyomor
  • Evés utáni rossz közérzet
Gyomorfájdalom

A tünetek súlyossága eltérő lehet, az enyhén kellemetlentől a nagyon megterhelőig. Néha ugyanezek a tünetek súlyosabb betegség jelei lehetnek, ezért ha aggasztanak a tünetek, mindenképpen beszélj orvosoddal.

HOGYAN KÜZDHETŐ LE AZ ÉJSZAKAI GYOMORÉGÉS ÉS EMÉSZTÉSI ZAVAR

Emésztési zavarral vagy gyomorégéssel lefeküdni vagy felkelni nagyon zavaró és kellemetlen lehet, és számos ok állhat a hátterében. Ezért ha gyomorégéssel ébredsz, vagy gyakran tapasztalsz emésztési zavart éjjel, íme néhány tipp és tanács a tünetek enyhítésére, illetve olyan módszerek, amelyek segítenek megelőzni, hogy ezen állapotok egyáltalán kialakuljanak.

KERÜLD A KÉSŐ ESTI EVÉST

A késő esti evés savas refluxot, gyomorégést és emésztési zavart okozhat. Ennek az az oka, hogy az emésztőrendszer nem képes lefekvés előtt nagy mennyiségű táplálék feldolgozására. Az emésztőrendszer akkor működik legjobban, ha függőleges helyzetben ülünk. Fekvő helyzetben a gyomorsav a nyelőcsőbe szivároghat és gyomorégést okozhat.

Ennek elkerülése érdekében késő este már ne fogyassz bőséges étkezést, vagy igyekezz elkerülni a lefekvést addig, amíg az egész ételt teljesen meg nem emésztetted. Ez a folyamat körülbelül három órát vesz igénybe. Ha gondoskodsz emésztőrendszered nyugalmáról az alvás idején, akkor frissen és gyomorégés nélkül fogsz ébredni.

Késő esti evés

KERÜLD BIZONYOS ÉTELEK FOGYASZTÁSÁT

Ahogyan a lefekvés előtt az étel megemésztésére hagyott idő kellő hossza, úgy az elfogyasztott ételek típusa is befolyásolhatja az emésztést.

Olajban sült, zsíros, fűszeres, savas ételek vagy bőséges fogások elfogyasztása például gyomorégést és emésztési zavart válthat ki, különösen akkor, ha ez a lefekvés előtti utolsó étkezés. Igyekezd visszafogni az ilyen ételek fogyasztását, hogy kiderüljön, vajon ez segítséget jelent-e.

VÁLTOZTASS AZ ÉTRENDEDEN ÉS A TESTMOZGÁSON

Túlsúly esetén a nyelőcső alján található szelep nem megfelelően működhet, különösen nagyobb étkezéseket követően. Ha túlsúllyal küzdesz és rendszeresen tapasztalsz gyomorégést vagy emésztési zavart, akkor tanácsos egészséges változtatásokat végrehajtani az étrendedben és a testmozgásban, hogy csökkentsd az emésztőrendszer terhelését.

Az étel elfogyasztásának módja is javíthatja az emésztést, különösen az esti utolsó étkezés esetében. Egyél lassan, hagyj időt az étel alapos megrágására, és lehetőleg ne beszélj evés közben, mert az étellel együtt lenyelt levegő puffadást okozhat.

Testmozgás

GYÓGYSZEREK

Ha tüneteid komolyak, a vény nélkül kapható gyomorégés és emésztési zavar elleni orvosságok, mint például a Rennie savlekötő tabletták a probléma forrásánál hatnak, és a gyomorsav közömbösítése, vízzé és más természetes anyagokká átalakítása útján segítenek gyorsan enyhíteni a tüneteket. Ha gyógyszert veszel be, előtte mindig olvasd el a betegtájékoztatót. Ha a tünetek nem javulnak, vagy ha romlanak, akkor mielőbb keress fel egy orvost!

*Az IQVIA Pharmatrend adatbázis nem teljes körű piaci információ, hanem statisztikai adat, panelen mérve.

IQVIA „Gyomorégés és túlevés” (Heartburn and overindulgence) kategória, értékben meghatározott eladás (Sell-out value), 2024 MAT decemberi országos adatok.

Mindig olvassa el a betegtájékoztatót. Ha panaszai súlyosak vagy 7 napon túl is fennállnak, konzultáljon orvossal vagy gyógyszerésszel. A gyógyszerek hatással lehetnek a magzat fejlődésére. Ha terhesség alatt gyógyszert szedne, minden esetben beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

A Rennie rágótabletta termékcsalád tagjai vény nélkül kapható gyógyszerek. 2 tabletta egyidejű bevétele esetén 40 másodperc alatt hatni kezd.

A Rennie Menthol 750mg gyógyszeres rágógumi vény nélkül kapható gyógyszer.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a
betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg
kezelőorvosát, gyógyszerészét!